40375983 - cute little girl with painted hands

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down Sendromu insan vücudunda fazladan (+1) kromozom bulunması sebebiyle oluşan genetik bir durumdur. Down Sendromu genetik bir farklılıktır. İnsan vücudunu oluşturan kromozomlar 23 tanesi anneden, 23 tanesi babadan gelmek üzere 46 tanedir. Down Sendromlu bireylerde ise 21. Kromozomun fazladan bir kromozoma sahip olması nedeniyle 47 kromozoma sahiptirler. Bu +1 fazlalık Down Sendromuna yol açar. Down Sendromu bütün ırklarda, sosyal sınıflarda ve ülkelerde görülür. Yapılan araştırmalara göre ortalama her 800 bebekten birinde Down Sendromu ortaya çıkmaktadır.

Down Sendromunun bilinen üç tipi vardır. Bunlar; Trisomy 21, Translokasyon ve Mozaik tipleridir.

Down Sendromunun belli başlı özellikleri şunlardır:

*Çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kalın ense, dili daha büyük gösteren küçük ağız, küçük parmaklı geniş eller ve serçe parmağının içe kıvrılması, avuç içi boyunca tek çizgi gibi. Bu özelliklerin birkaçı veya hepsi Down Sendromlu bireylerde görülebilir.

Down Sendromlu bireyler genel olarak yaşıtlarından daha kısa boylu olurlar ve metabolizmalarının yavaş çalışması nedeni ile doğru beslenme alışkanlığı edinmezlerse ileri yaşlarda kilo problemi yaşayabilirler.

Down Sendromlu bebekler istisnalar olmakla beraber yaşıtlarından daha yavaş büyürler. Zihinsel gelişimleri geriden gelmektedir. Bu gerilik yaş büyüdükçe daha belirgin olarak gözükmekte, ancak uygun eğitim programları ile Down Sendromlu çocuklar pek çok başarıya imza atmakta ve toplum hayatı içinde anlamlı hayatlar kurabilmektedirler. Burada düzenli ve disiplinli bir eğitim programı ve bol tekrar en önemli faktördür.

Unutmayalım ki Down Sendromu hastalık değil; genetik bir farklılıktır!

 

(Ulusal Down ve Down Türkiye internet adreslerindeki bilgilerden yararlanılmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.